Adsense kazanç arttırma

by:

Adsense

Adsense kullanıp yeterli kazancı sağlayamadığınızı düşünüyorsanız Adsense kazanç arttırma yazımla sizlere yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle burada yazdıklarımın sitesinde yeterli trafiği olup ancak fazla para kazanamayan kişilere hitap ettiğini ekliyeyim.

Sırasıyla Adsense kazanç artırma konusunda ne yapabileğimizi sizlere anlatacağım. Ben kendi denediğim deneme yanılma yöntemleriyle bu konuda yüzde 50 oranında kazancımı artırdım.

1- Adsense Reklam Yerleşimi

Adsense’den aldığınız kazancı artırmak istiyorsanız ilk yapmanız gerekenlerden biri de reklam yerleşimidir. Yanlış yapılan reklam yerleşimi normalde almanız gereken paradan daha az almanıza neden olabilir.

Kendi sitelerimde kullandığım reklam yerleşimini sizlere göstereceğim. Birçok web sitemde reklam yerleşimini aşağıdaki görselde gösterdiğim şekilde yapıyorum. Adsense reklam yerleşimi bu şekilde yapılarak tıklama oranı ve kazanç artacaktır.

Adsense reklam yerleşimi nasıl olmadı? Adsense reklam yerleştirimi...

Burada yer alan yerleşime ek olarak sitenin en altına ve en üstüne 720×90 görüntülü reklam ekleyebilirsiniz.

2- Reklam ağlarını engelleme

Adsense’de 3000’den fazla reklam ağı vardır ve bunların bir çoğu size para kazandırmamaktadır ya da çok az TBM veriyordur. Size az kazandıran reklam ağlarını Adsense raporlar kısmından bularak engelleyebilirsiz. Genelde Adwords reklam ağı dışında reklam ağları size fazla para kazandırmaz ama bu tüm siteler için aynı değildir.

Reklam ağlarını engellemek için önce raporlar bölümüne gidin, raporlar bölümünde reklam ağlarını bulun ardından tarih olarak önceki ayı seçin ve en düşük BGBM veren reklam ağlarını Engelleme Kontrolleri > Tüm Siteler > Reklam Ağları kısmından engelleyin.

3- Sitenizi farklı ülkelerde yayınlayın

Türkiye’de Adsense’den para kazanmak oldukça zordur. Belli başlı kategoriler (Sağlık, finans, kredi, sigorta, servis, nakliyat v.b) haricinde neredeyse tüm kategorilerde alacağınız TBM oranı 0,05, 0,10 gibi rakamları geçmeyecektir.

Sitenizin kategorisi farklı ülkelerde yayınlanmaya müsaitse yurt dışı bir hosting alın ve hemen bir site açın. Bunun maliyeti sizle fazla olmayacaktır. Alan adını kampanya (Godaddy) ile 15 TL gibi bir rakama, hostingi ise 30-40 TL gibi bir rakama 1 yıllığına alabiliyorsunuz. Seçtiğiniz ülkeye göre bir hosting almayı unutmayın.

50 TL gibi bir rakama şansınızı deneyebilirsiniz. Dil bilmiyorum derseniz çeviri ile bu işi az çok halledebilirsiniz. Daha profesyonel yapayım derseniz çeviri hizmeti alabilirsiniz. Yabancı ülkede alacağınız TBM oranı Türkiye’ye göre oldukça fazla olacağı için bu işi daha çok severek yapacaksınız 😉

4- Adsense kategori engelleme

Sitenizin kategorisi dışındaki kategorileri engellemek tıklama oranınızı ve kazancınızı artırabilir. Örneğin sitenizin kategorisi Sağlık ise bu sitede oyun ile ilgili reklam yayınlamak doğru olmaz. Siteye giren kişinin sitenizin kategorisi ile ilgili reklamlara tıklama olasılığı daha fazladır.

Az kazandıran kategorileri engellemek için Engelleme Kontrolleri > Tüm Siteler > Genel Kategoriler kısmından son 30 günde fazla gösterim alıp az kazandıran reklam kategorilerini engelleyin.

5- Google Analytics ile kazançlarınıza bakın

Adsense hesabınızı Google Analytics hesabınıza bağladıysanız hangi yazınızdan ne kadar para kazandığınızı görebiliyorsunuz. Sitenizde en fazla para kazandıran yazıyı bularak bununla ilgili daha fazla yazılar yazmak daha fazla kazanç sağlamanıza yarayacaktır.

Google Analytics hesabınızdan sitenizdeki hangi yazıdan ne kadar kazandığınızı görmek için Davranış > Yayıncı > Yayıncı Sayfaları adımını takip edin. Ardından belirlediğiniz tarih aralığında hangi yazınızdan ne kadar kazandığınız görebileceksiniz.

Adsense kazanç artırma rehberimle size anlatacaklarım bu kadar. Bu konuda anlamadığınız yer varsa veya sorusu olan varsa yorum yapabilir.

2 Replies to “Adsense kazanç arttırma”

  1. Gökhan K. dedi ki:

    Mustafa Bey merhaba,
    Yönlendirmeniz için teşekkürler. Tüm adımları tek tek uyguladım. Gelişmeleri görmek istiyorum artık çünkü ortalama TBM 0.02 TL alıyorum.

    Umarım tavsiyelerinizle bu rakamı arttırabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir